Girls track and field: Ponies place third at conference

 

WOODBURY — The Stillwater girls’ track and field team crowned three champions and produced six other all-conference performances while placing third at the Suburban East Conference Championships held on Tuesday and Thursday at East Ridge High School.

The defending conference champion Ponies totaled 141.5 points to finish behind Mounds View (180) and Forest Lake (144.5). East Ridge was fourth in the 10-team field at 115.5.

Stillwater finished first in the 4×200 (Brooke Hunter, Shelby Litchy, Fiona Montie and Natalie Phippen) and 4×800 (Montie, Larissa Colvin, Hannah Anderson and Maria Morley) relays. Litchy also won the 300 hurdles in a time of 45.26 to earn all-conference honors in that event, which are awarded to the top four individuals in each event and top three relays.

The Ponies fared well in the triple jump with Skyler Adkins, Rachel Amos and Annika Anderson placing second, third and fifth. Stillwater also featured three of the top seven finishers in the 100 hurdles with Cecelia Peterson (second), Brooke Hunter (third) and Litchy (seventh).

Also earning All-SEC status were Peterson in the 300 hurdles (third) and Adkins in the high jump (third).

The Ponies are scheduled to host the Section 4AA Meet at SAHS on Tuesday and Thursday.

 

Team standings

1. Mounds View 180; 2. Forest Lake 144.5; 3. Stillwater 141.5; 4. East Ridge 115.5; 5. White Bear Lake 88.5; 6. Woodbury 88; 7. Roseville 76; 8, tie, Park 75 and Cretin-Derham Hall 75; 10. Hastings 10.

Stillwater results

100 — *1. Megan Linder (C-DH) 12.08. Prelims: Robyne Tupa (St) 13.37, Lauren Olsen (St) 13.63, Dayshia Coleman (St) 13.63 and Kennedy Simpson (St) 13.70.

200 — 1. Brieasha Hunter (C-DH) 25.32, Prelims: Robyne Tupa (St) 27.83, Natalie Weidner (St) 27.94, Mickey Dufresne-To (St) 28.10 and Kennedy Simpson (St) 28.61.

400 — 1. Megan Linder (C-DH) 56.96; 6. Natalie Phippen (St) 1:02.44; Prelims: Karina Ikuta (St) 1:06.20, Laura Collier (St) 1:07.06 and Maddie Boettner (St) 1:07.30.

800 — 1. Brenley Goertzen (ER) 2:17.41; 5. Hannah Anderson (St) 2:20.13; 8. Maria Morley (St) 2:26.23. Prelims: Bria Eder-Zdechlik (St) 2:33.74 and Shelby Ahrendt (St) 2:42.73.

1,600 — 1. Samantha Nielsen (Ros) 5:06.57. Lauren Lampright (St) 5:35.37; Claire Patterson (St) 5:41.22; Haley Beech (St) 5:42.48; Shelby Ahrendt (St) 5:59.50.

3,200 — 1. Emily Betz (ER) 11:25.43; 9. Larissa Colvin (St) 12:04.37; 10. Danielle Cheavalier (St) 12:05.24; 14. Clara Ilkka (St) 12:47.24; 18. Jayme Taverna (St) 13:02.99.

100 hurdles — 1. Jessica Dhaene (FL) 15.03; 2. Cecelia Peterson (St) 15.45; 3. Brooke Hunter (St) 15.46; 7. Shelby Litchy (St) 16.25; 9. Rachel Amos (St) 16.52. Prelims: Rachel Johnson (St) 17.58 and Elise Hendrickson (St) 22.75.

300 hurdles — 1. Shelby Litchy (St) 45.26; 3. Cecelia Peterson (St) 46.49. Prelims: Brooke Hunter (St) 48.90 and Emmy Smith (St) 50.73.

4×100 relay — 1. Mounds View, 49.37; 8. Stillwater (Natalie Weidner, Alex Holmberg, Kennedy Simpson and Mickey Dufresne-To) 51.95.

4×200 relay — 1. Stillwater (Brooke Hunter, Shelby Litchy, Fiona Montie and Natalie Phippen) 1:45.72.

4×400 relay — 1. Cretin-Derham Hall, 4:01.40; 2. Stillwater (Cecelia Peterson, Natalie Phippen, Hannah Anderson and Fiona Montie) 4:03.56.

4×800 relay — 1. Stillwater (Fiona Montie, Larissa Colvin, Hannah Anderson and Maria Morley) 9:38.15.

Long jump — 1. Ally Gorres (Par) 16-11 3/4; 6. Shelby Litchy (St) 15-5 1/2; 7. Rachel Amos (St) 15-4 3/4; Alex Holmberg (St) 14-6 1/4; Karina Ikuta (St) 13-11 1/2.

Triple jump — 1. Caitlin Freer (FL) 36-2; 2. Skyler Adkins (St) 35-10; 3. Rachel Amos (St) 35-5; 5. Annika Anderson (St) 33-10 1/4; Brooke Hunter (St) 33-2 1/4.

Shot put — 1. Veronica Rasmussen (MV) 40-2; 6. Dayshia Coleman (St) 36-11; Paige Becker 27-11 3/4; Kristin Diederichs (St) 27-3 1/2; Melissa Ries (St) 26-1.

Discus — 1. Veronica Rasmussen (MV) 130-7; Maddie Weidner (St) 87-10; Claire Weber (St) 87-3; Sophie Gebauer (St) 74-8; Kristen Diederichs (St) 66-6.

High jump — 1. Caitlin Freer (FL) 5-0 and Rebecca Wilcox (C-DH) 5-0; 3. Skyler Adkins (St) 4-10; Paige Becker 4-8; Stephanie Dietrich (St) 4-6; Maddie Steffl (St) 4-6.

Pole vault — 1. Paige Clements (MV) 11-0; 8. Alex Holmberg (St) 8-6; Rachel Amos (St) 8-0; Claire Patterson (St) 7-6; Sophie Gebauer (St) 7-0.

 

* SEC record

 

Contact Stuart Groskreutz at stuart.groskreutz@ecm-inc.com

up arrow