Boys track and field: Stillwater third at Pony Classic

Senior Eric Colvin crosses the finish line in front of teammates Eli Krahn, Wayde Hall and Sean Bjork as Stillwater sweeps the top four spots in the 1,600-meter team race in Saturday’s Pony Classic at Stillwater Area High School. (Gazette staff photos by Stuart Groskreutz)

Senior Eric Colvin crosses the finish line in front of teammates Eli Krahn, Wayde Hall and Sean Bjork as Stillwater sweeps the top four spots in the 1,600-meter team race in Saturday’s Pony Classic at Stillwater Area High School. (Gazette staff photos by Stuart Groskreutz)

OAK PARK HEIGHTS — White Bear Lake snapped a 25-year drought on Saturday while winning the Pony Classic boys’ track and field meet at Stillwater Area High School. It marked the seventh title in the 45-year history of the meet for the Bears, who scored 245 points to claim their first title since 1988.

Blaine finished first in seven events, compared to four victories apiece for Stillwater and White Bear Lake, and placed second with 232 points while the Ponies trailed in third at 231.

As has been the case much of the spring — this meet was originally scheduled for April 20, but postponed because of poor weather — high winds and cool temperatures made for miserable conditions.

Stillwater’s Alex Burback unleashes an attempt in the shot put while dealing with some sleet during Saturday’s Pony Classic.

Stillwater’s Alex Burback unleashes an attempt in the shot put while dealing with some sleet during Saturday’s Pony Classic.

“It’s been the story of the spring and I think it’s hurting our progress at this point,” Ponies coach Scott Christensen said. “We can’t seem to get the performances where we need them to be, but we’ll see with the (true team) state meet (on Friday). I don’t think it was just us, none of the teams performed all that well.”

The Ponies finished first in the 1,600-meter team race with a combined time of 17:35.6, led by Eric Colvin with a personal best of 4:18. Eli Krahn, Wayde Hall and Sean Bjork filled out the rest of that winning squad. Allen Burback, Matt Thomas Tayler Aarness and Bailey Hesse-Withbroe turned in a winning time of 40:18.0 in the 4×3,200 team race.

Stillwater tied Blaine for first place in the high jump at a combined height of 17-8, with contributions from Connor O’Neill, Isaac Hale and Tyler Holthaus. The Ponies also won the 4×100 weightmen’s relay with Aaron Tipcke, David Peterson, Nate Bird and Alex Burback posting a time of 48.4. Peterson shattered his previous best in the discus with a distance of 157-3 to help carry the Ponies (with Bird and Tipcke) to a second-place finish in that event with a total distance of 426-8.

O’Neill and Sean Tompkins also delivered a runner-up showing in the pole vault at 26-0.

“Colvin and Peterson were the highlights, but you’re just not going to win too many meets when you only have two career bests, no matter what the conditions are,” Christensen said. “Two is not going to do it.”

The True Team state meet will be held at SAHS on Friday, starting with field events at 4 p.m.

 

Team standings

1. White Bear Lake 245; 2. Blaine 232; 3. Stillwater 231; 4. Mounds View 192; 5. Roseville 178; 6. Eastview 172.5; 7. Prior Lake 136; 8. Forest Lake 129.5; 9. Owatonna 120.5; 10. Lakeville South 99.5.

Stillwater results

4×100 relay — 1. White Bear Lake, 44.6; 6. Stillwater (Rome Thompson, Sam Keran, Jordan Phelps and Caleb Fick) 46.0.

4×200 relay — 1. Blaine, 1:32.0; Stillwater (Caleb Fick, Johnny Randazzo, Sam Keran and Jordan Phelps) DQ.

8×200 — 1. White Bear Lake, 3:10.2; 4. Stillwater (Caleb Fick, Nicholas Wanovich, Mitchell Schertz, Matt Ogren, Luke Richie, Jackson Thiets, Rome Thompson and Sam Keran) 3:17.1.

Joe Samuelson 4×400 relay — 1. Roseville, 3:33.8; 3. Stillwater (Eli Krahn, Wayde Hall, Eric Colvin and Sean Bjork) 3:39.1.

Jim Podratz 4×800 — 1. Roseville 8:38.7; 3. Stillwater (Zach Bigaouette, Nick Skaret, Chase Johnson and Alex Percival) 8:46.1.

Luke Watson 4×1,600 team race — 1. Stillwater (Eli Krahn, Wayde Hall, Eric Colvin and Sean Bjork) 17:35.6.

Jon Francis 4×3,200 team race — 1. Stillwater (Allen Burback, Matt Thomas, Tayler Aarness and Bailey Hesse-Withbroe) 40:18.0.

800 sprint medley relay — 1, tie, Roseville and Blaine, 1:38.7; 3. Stillwater (Nicholas Wanovich, Matt Ogren, Jordan Phelps and Luke Richie) 1:40.1.

Sean Graham distance medley relay — 1. Eastview, 11:31.9; 4. Stillwater (Austin Reed, Jackson Thiets, Tim Koenning and Edoardo Tagliaferri) 11:41.0.

George Thole 4×100 high hurdles — 1. White Bear Lake 57.1; 5. Stillwater (Kevin Meads, Connor O’Neill, Kevin Gorman and Alex Klein) 1:01.5.

Jim Ratte 3×300 hurdles — 1. White Bear Lake, 2:07.3; 5. Stillwater (Kevin Meads, Kevin Gorman and Alex Klein) 2:15.1.

4×100 weightmen’s relay — 1. Stillwater (Aaron Tipcke, David Peterson, Nate Bird and Alex Burback) 48.4.

Long jump — 1. Blaine, 61- 1/4; 4. Stillwater (Jordan Phelps, Michael Liddell and Alex Klein) 56-0.

Triple jump — 1. Blaine, 121-1 1/2; 4. Stillwater (Connor O’Neill, Michael Liddell and Nicholas Wanovich) 118-1 1/4.

Rob McGarry shot put — 1. Blaine 150-2 1/2; 9. Stillwater (Alex Burback, Nate Bird and Aaron Tipcke) 128-3 1/4.

Discus — 1. Blaine, 434-9; 2. Stillwater (Aaron Tipcke, David Peterson and Nate Bird) 426-8.

High jump — 1, tie Stillwater (Connor O’Neill, Isaac Hale and Tyler Holthaus) and Blaine, 17-8.

Pole vault — 1. Lakeville South, 26-6; 2. Stillwater (Connor O’Neill and Sean Tompkins) 26-0.

up arrow