Boys track and field: Colvin finishes second in ‘Elite’ field

Stillwater freshman Eli Krahn runs to a victory in the 1,600-meter race in Friday’s Hamline Elite Meet at Klas Stadium, finishing less than four seconds in front of teammate Sean Bjork. (Gazette staff photos by Stuart Groskreutz)

Stillwater freshman Eli Krahn runs to a victory in the 1,600-meter race in Friday’s Hamline Elite Meet at Klas Stadium, finishing less than four seconds in front of teammate Sean Bjork. (Gazette staff photos by Stuart Groskreutz)

ST. PAUL — Five athletes from the Stillwater boys’ track and field team jumped right into the fire while competing at the Hamline Elite Meet on Friday at Klas Stadium.

The invite-only competition draws many of the top athletes in the state, representing smaller and larger schools. It also marked the first time Stillwater athletes have competed outdoors this spring.

Stillwater received two entries each in the 1,600- and 3,200-meter races and senior Nate Bird qualified in the discus, where he placed fifth with a distance of 160-9 — less than six feet behind first-place finisher Sam Udermann of Foley.

Senior Nate Bird places fifth for the Ponies in the discus with a distance of 160-9.

Senior Nate Bird places fifth for the Ponies in the discus with a distance of 160-9.

Many of the state’s top distance lined up for the 3,200 and senior Eric Colvin was right in the mix until Chaska’s Joey Duerr pulled away for the victory in a time of 9:08.18. Colvin, a University of Minnesota recruit, followed in second with a time of 9:14.04 while Wayzata’s Connor Olson finished third in 9:14.63. Senior Wayde Hall also competed in the race for the Ponies and placed eighth with a time of 9:25.82.

The Ponies showed off their depth while finishing 1-2 with freshman Eli Krahn and senior Sean Bjork in the 1,600 meters. The duo set the pace from the opening lap before Krahn separated himself and crossed the line with a winning time of 4:18.59. Bjork finished in 4:22.30 to hold off third-place Dan Pettit (4:22.30) of Buffalo.

 

Ponies finish fourth at St. Thomas

Competing without some of its top point-getters who were competing simultaneously at Hamline, Connor O’Neill delivered a strong showing while helping Stillwater to a fourth-place finish in Friday’s St. Thomas Invitational at O’Shaughnessy Stadium. The Ponies scored 79 points to finish behind Eastview (87), White Bear Lake (86.5) and Wayzata (84.5).

O’Neill finished first in the triple jump (42-9 1/2) and pole vault (14-4) while also placing second in the high jump (6-4) and seventh in the 110 high hurdles (16.00).

The Ponies featured three of the top six finishers in the 3,200 meters, led by Tayler Aarness (9:49.37) and Bailey Hesse-Withbroe (9:55.12) in first and second place.

 

Team standings

1. Eastview 87; 2. White Bear Lake 86.5; 3. Wayzata 84.5; 4. Stillwater 79; 5. Totino-Grace 65; 6. Elk River 59; 7. East Ridge 39; 8. Prairie Seeds Academy 18; 9. Andover 8; 10. Tartan 1.

Stillwater results

100 — 1. CJ Damey (PS) 11.02.

200 — 1. Augie Ollrich (ER) 22.95; 7. Nate Ricci (St) 23.58.

400 — 1. Augie Ollrich (ER) 50.66.

800 — 1. Brandon Hilliard (T-G) 2:03.71; 7. Zach Bigaouette (St) 2:08.66.

1,600 — 1. Nick Oelke (Eas) 4:30.52; 6. Luke Ritchie (St) 4:48.55; 8. Chase Johnson (St) 4:49.75.

3,200 — 1. Tayler Aarness (St) 9:49.37; 2. Bailey Hesse-Withbroe (St) 9:55.12; 6. Edoardo Tagliaferri (St) 10:03.27.

110 hurdles — 1. Myles Witcher (Eas) 15.27; 7. Connor O’Neill (St) 16.00.

300 hurdles — 1. Logan Grace (ER) 40.27; 8. Kevin Meads (St) 41.77.

4×100 relay — 1. Wayzata, 44.53; 6. Stillwater (Johnny Randazzo, Nick Wanovich, Matt Ogren and Caleb Fick) 46.24.

4×200 relay — 1. White Bear Lake, 1:32.24; 4. Stillwater (Jordan Phelps, Makao Day, Mitch Schertz and Nate Ricci) 1:33.67.

4×400 relay — 1. White Bear Lake 3:31.27; 3. Stillwater (Jackson Thiets, Jordan Phelps, Luke Richie and Makao Day) 3:35.18.

4×800 relay — 1. Totino-Grace, 8:29.46; 5. Stillwater (Tim Koenning, Nic Yokanovich, Alex Percival and John Huntley) 8:54.08.

Long jump — 1. Ryan Lockard (Eas) 22-2 1/2; 2. Nate Ricci (St) 20-11 3/4; 6. Jordan Phelps (St) 19-10 1/2.

Triple jump — 1. Connor O’Neill (St) 42-9 1/2; 6. Michael Liddell (St) 40-8 1/4.

Shot put — 1. Kai Barber (T-G) 50- 1/2; 3. Alex Burback (St) 44-8 1/2; 5. David Peterson (St) 44-1 1/2.

Discus — 1. Quintin Abel (WBL) 145-5; 3. David Peterson (St) 131-4; 6. Aaron Tipcke (St) 123-4.

High jump — 1. Ryan Lockard (Eas) 6-6; 2. Connor O’Neill (St) 6-4; 5. Isaac Hale (St) 6-0.

Pole vault — 1. Connor O’Neill (St) 14-4; 5. Sean Tompkins (St) 12-0.

up arrow