Girls track and field: Ponies 10th at UW-River Falls

 

RIVER FALLS, Wis. — Its own track was still covered in snow, but the Stillwater girls’ track and field team opened its season with a 10th-place finish at Saturday’s indoor meet at UW-River Falls.

Limited to two entries and one relay per event — with several athletes competing just once — the Ponies scored points in six different events, including a first-place finish from Fiona Montie, Lauren Lampright, Larissa Colvin and Maria Morley in the 4×800 relay with a time of 10:01.97.

Stillwater’s 4×400 relay team of Karina Ikuta, Cela Peterson, Skyler Adkins and Montie placed fourth in a time of 4:19.31.

Natalie Phippen placed third in the 400 meters with a time of 1:02.75 while Abby Lange finished sixth in the 800 with a time of 2:27.27. Peterson (9.04) and Shelby Litchy (9.51) finished fifth and seventh in the 55 hurdles while Dayshia Coleman threw a personal best 35-1 1/2 to place fifth in the shot put.

l The Ponies placed fourth after scoring 50.33 points in Friday’s JV meet at UW-River Falls. Andover outlasted St. Croix Falls 64-61 for the top spot while Lakeville North followed in third with 57 points. Rachel Amos was a double winner for the Ponies in the 55 hurdles (9.53) and long jump (15-0) while Maddie Steffl tied for second in the pole vault after clearing 7-0.

 

Team standings

1. Eastview 71; 2. Hudson 60; 3. Farmington 52; 4. East Ridge 51; 5. Anoka 45; 6. Forest Lake 44.5; 7. River Falls 43; 8. Lakeville North 40.5; 9. North St. Paul 35; 10. Stillwater 34; 11. Osceola 28; 12. Somerset 24; 13. La Crosse Central 17.

Stillwater results

55 — Alex Holmberg 7.94; Lauren Olsen 8.22.

200 — Brooke Hunter 29.02; Kennedy Simpson 29.59.

400 — 3. Natalie Phippen 1:02.75; Madelyn Boettner 1:08.58.

800 — 6. Abby Lange 2:27.27; Bria Eder-Zdechlik 2:36.57.

1,600 — Danielle Chevalier 5:43.59.

3,200 — Haley Beech 13:00.81.

55 hurdles — 5. Cela Peterson 9.04; 7. Shelby Litchy 9.51.

4×200 relay — Stillwater (Robyne Tupa, Natalie Weidner, Brey Fure and Dayshia Coleman) 1:57.77.

4×400 relay — 4. Stillwater (Karina Ikuta, Cela Peterson, Skyler Adkins and Fiona Montie) 4:19.31.

4×800 relay — 1. Stillwater (Fiona Montie, Lauren Lampright, Larissa Colvin and Maria Morley) 10:01.97.

Long jump — Karina Ikuta 14-2 1/2; Alex Holmberg 13-9.

Triple jump — Brooke Hunter 32-6 1/2; Skyler Adkins 32-3.

Shot put — 5. Dayshia Coleman 35-1 1/2; Paige Becker 27-5.

High jump — Stephanie Dietrich 4-8; Skyler Adkins 4-5.

Pole vault — Alex Holmberg 7-6; Hannah Haslach 6-6.

up arrow