Alpine skiing: Stillwater boys, girls advance to state

The Stillwater boys’ and girls’ alpine ski teams qualified for state together for the first time in six years. (Contributed photos by Rock Gjermo)

The Stillwater boys’ and girls’ alpine ski teams qualified for state together for the first time in six years. (Contributed photos by Rock Gjermo)

TAYLORS FALLS — It was a daily double for the Stillwater boys’ and girls’ alpine ski teams on Wednesday.

The Ponies cruised to a victory in the boys’ race and the girls held off Suburban East Conference rival East Ridge for second place in their competition to earn a place in next week’s state meet at Giants Ridge in Biwabik.

Jake Allison finished second individually on Wednesday to help lead the Stillwater boys’ alpine ski team to the Section 4 championship and a trip to state. (Contributed photos by Rock Gjermo)

Jake Allison finished second individually on Wednesday to help lead the Stillwater boys’ alpine ski team to the Section 4 championship and a trip to state. (Contributed photos by Rock Gjermo)

Jake Allison and Steig Peterson finished second and third to set the pace for the Stillwater boys, who placed third at state a year ago. Allison finished his two runs in a time of 1:00.16 to finish behind individual medalist Tommy Anderson of Eagan, who turned in a time of 59.00. Steig Peterson was not far behind Allison with a time of 1:00.40 and the next finisher was more than a second behind Peterson.

The Ponies scored 513 points to outlast East Ridge (477) and third-place Minneapolis Southwest (451) with room to spare in the 23-team field.

Stillwater successfully overcame a slight mishap by the other member of its top trio as Will Raedeke straddled a gate in his first run and finished 30th in a time of 1:08.40 as the team’s sixth and final skier. Raedeke’s second run of 31.71 was right on pace with Allison and Peterson.

Sam Skaret placed 16th for the Ponies in a time of 1:04.31 and Cory Carlsen was less than a second back in 22nd place with a time of 1:05.09. Zach Raven finished 25th in a time of 1:05.53.

It was a closer battle for the Stillwater girls, who totaled 471.5 points to finish 12 points behind section champion Minneapolis Southwest, but 5.5 points in front of East Ridge (466) for the second state bid.

“It was an awesome day for the girls and the first time in six years I have been able to take both teams up to state,” Ponies coach Mary Parcheta said. “Everyone is really excited.”

Natalie Gjermo (1:06.57) and Story Schwantes (1:06.66) finished sixth and seventh to set the pace for the Ponies, including identical times on their first run and finishing less than a tenth of a second apart on the second run.

Filling out the card for the Ponies were Claire Weber (1:11.25) and Sydney Evensen (1:!1.81), who finished 23rd and 25th to earn Stillwater its first trip to state in three years. A two-year state absence may not seem like much, but the Ponies had qualified for state in each of the previous 20 seasons under Parcheta.

Ashley Ludack and Belen Mora each took falls and finished 70th and 85th for the Ponies.

The state meet is scheduled for Wednesday, with the first runs slated to begin at 9:30 a.m.

 

Boys team standings

1. Stillwater 513; 2. East Ridge 477; 3. Minneapolis Southwest 451; 4. Hastings 446; 5. St. Thomas Academy 416.5; 6. Mahtomedi 412; 7. White Bear Lake 411; 8. Holy Angels 401; 9. Minneapolis Washburn 376; 10. Minnehaha Academy 368; 11. Minneapolis South 350.5; 12. St. Paul Central 346; 13. Eagan 339; 14. St. Paul Academy 332; 15. Cretin-Derham Hall 330.5; 16. Simley 317; 17. Woodbury 291.5; 18. Hill-Murray 272; 19. Richfield 260; 20. Roseville 251; 21. Rosemount 244; 22. Park 183; 23. St. Paul Highland Park 35.

Top 5

1. Tommy Anderson (Eag) 28.27-30.73—59.00; 2. Jake Allison (St) 28.81-31.35—1:00.16; 3. Steig Peterson (St) 28.59-31.81—1:00.40; 4. Morgan Shields (MA) 29.31-32.11—1:01.42; 5. Andrew Hondlik (MA) 30.23-32.08—1:02.31.

Stillwater results

2. Jake Allison 28.81-31.35—1:00.16; 3. Steig Peterson 28.59-31.81—1:00.40; 16. Sam Skaret 31.07-33.24—1:04.31; 22. Cory Carlsen 31.36-33.73—1:05.09; 25. Zach Raven 31.58-33.95—1:05.53; 30. Will Raedeke 36.69-31.71—1:08.40.

 

Girls team standings

1. Minneapolis Southwest 483.5; 2. Stillwater 471.5; 3. East Ridge 466; 4. Eagan 459; 5. Hastings 431; 6. Mahtomedi 431; 7. Minneapolis Washburn 386; 8. Minnehaha Academy 371; 9. Visitation 357; 10. White Bear Lake 331; 11. St. Paul Highland Park 331; 12. Woodbury 298; 13. St. Paul Academy 284; 14. Rosemount 284; 15. Hill-Murray 281.5; 16. St. Paul Central 279; 17. Holy Angels 246; 18. Cretin-Derham Hall 231; 19. Roseville 226; 20. Park 209; 21. Minneapolis South 143; 22. Simley 132.

Top 5

1. Sally Anderson (Eag) 31.24-32.05—1:03.47; 2. Elizabeth Koprucki (ER) 32.23-31.74—1:03.97; 3. Rachel Anderson (MA) 32.28-32.83—1:05.11; 4. Sarah Skogmo (SPA) 33.00-33.47—1:06.47; 5. Anilca Hager (MS) 33.34-33.23—1:06.57.

Stillwater results

6. Natalie Gjermo 33.26-33.31—1:06.57; 7. Story Schwantes 33.26-33.40—1:06.66; 23. Claire Weber 35.15-36.10—1:11.25; 25. Sydney Evensen 35.96-35.85—1:11.81; 70. Ashley Ludack 35.45-53.12—1:28.57; 85. Belen Mora 1:01.85-35.20—1:37.05.

up arrow