Graduates

Students from the St. Croix Valley recently graduated from local, state and national colleges and universities. Those students and the schools they graduated from are:

Art Institutes International, Minneapolis
Afton: Rachel M. Doty, BS, Fashion and Retail Management
Bayport: Jennie A.Geiger, BS, Design Management

Bemidji State, Bemidji
Bayport: Nicholas Judkins, BS, Business Administration

Bethel University, Arden Hills, Minn.
Stillwater: Carrie Adams, BA, Art; Rachel Adkins, BA, Psychology; Emma Cotner, BA, Math Education; Nicole Nettleton, BA, Business; Justin Ross, BA, Art.
Afton: Justin Nelson, BA, Economics and Finance

DePaul University, Chicago
Afton: Hillary Pennella

Drake University, Des Moines, Iowa
Stillwater: Amanda Hanzlik, BS, Environmental Science; Ethan Secor, BS, Chemistry and Physics

Emory University, Atlanta
Stillwater: Jacob Light, BA

Iowa State, Ames, Iowa
Kevin Schwarz, BS, Chemistry

Luther College, Decorah, Iowa
Stillwater: Molly Kline, BA, Anthropology; Aaron Rosell, BA, Anthropology and English; Daniel Warden, BA, History and Political Science; Nick Wrobel, BA, Political Science

Metropolitan State, St. Paul
Stillwater: Maren Bertramsen-Reichel, BA, Social Science; Gene Kirschner, BS, Computer Science; Ryan O’Keefe, BA, Psychology; Vanessa Paakkonen, BA, English; Anissa Raleigh, Individualized BA

Michigan Tech, Houghton, Mich.
Stillwater: Thomas Gangnon, BS, Construction Management; Jessica Holst, BS, Biological Sciences
Bayport: James Robinson, BS, Geological Engineering

Minnesota State, Mankato
Stillwater: Katherine Aldrich, BS, Management; Katelyn Balay, BS, Biology; Jacob Evans, BS, Construction Management; Christine Penn, MBA, Business Administration; Jill Smith, BS, Nursing; Mitchell Woldt, MSN, Nursing
Lake Elmo: Derek Zoller, BA, Law Enforcement
Lakeland Shores: Patrick Kopesky, BS, Recreation, Parks and Leisure Services

North Dakota State, Fargo, N.D.
Stillwater, Bryan Marquardt, BS, Zoology; Maureen Carolan, BS, Human Development and Family Science
Lakeland: Jacob Grendahl, BS, Computer Science
Mahtomedi: Ryan Malmer, BS, Execise Science

College of St. Scholastica, Duluth
Stillwater: Danielle Yarosso, Doctorate, Physical Therapy

University of Wisconsin-La Crosse
Stillwater: Aaron Brooks, BS, Political Science;
Laura Price, BS, Community Health Education

University of Wisconsin-Milwaukee
Stillwater: Gregory Wise, BS, College of Letters and Science

University of Wisconsin-River Falls
Stillwater: Aaron Anderson, BS, Business and Economy; Colin Arens, BS, Liberal Arts; Kristin Arnt, MSE, Education; Erin Dahlquist-Eckhoff, BS, Liberal Arts; Alan Fagrelius, BS, Liberal Arts; Deborah Gangnon, MSE, Education; Paul Gebhart, BS, Liberal Arts; Levi Kent, BS, Liberal Arts; Qurina Khan, BS, Liberal Arts; Jennifer Kraemer, BS, Elementary Educaiton; Kailee Olson, BS, Agriculture, Food and Environmental Science; Danielle Olsrud, BS, Secondary Education; Molly Otte, MS, Education; Caitlin Schifsky, BS, Agriculture, Food and Environmental Science; Danielle Stevensen, BS, Secondary Education; Amanda Tansey, BS,College of Business and Economy; Ashley Winger, BS, Elementary Education; Danielle Wojcik, BS, Liberal Arts
Afton: Paul Bowman, BS, Liberal Arts; Christopher Gehrke, BS, Liberal Arts
Houlton, Wis.: Nicole O’Shea, BS, Liberal Arts
Oak Park Heights: Melissa Palme, BS, College of Business and Economy; Colin Seaborg, BS, Liberal Arts
West Lakeland Township: Kristine Krinke-Acevez, BS, Liberal Arts

Compiled by Erik Sandin – erik.sandin@ecm-inc.com

up arrow