Four ag promotion councils seek candidates

ST. PAUL — Minnesota agriculture research and promotion councils are seeking candidates for their board elections, the state Department of Agriculture announced.

Positions are open on the board of directors for the barley, beef, corn and soybean research and promotion councils. Candidates will be selected through mail ballot elections conducted by the MDA in March.

Candidate registration deadline is Feb. 7. These farmer/leaders serve three-year terms directing the investment of their research and promotion council’s check-off programs.

The open commodity council board positions include:

Barley Research and Promotion Council: Two at-large positions

Beef Research and Promotion Council:

District 6: Aitkin, Anoka, Carlton, Chisago, Crow Wing, Hennepin, Isanti, Kanabec, Mille Lacs, Pine, Ramsey, Washington

District 4: Big Stone, Chippewa, Douglas, Grant, Lac Qui Parle, Ottertail, Pope, Stevens, Swift, Traverse, Wilkin, Yellow Medicine

District 5: Benton, Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Morrison, Renville, Scott, Sherburne, Sibley, Stearns, Todd, Wadena, Wright

District 7: Cottonwood, Jackson, Lincoln, Lyon, Murray, Nobles, Pipestone, Redwood, Rock

District 9: Dakota, Dodge, Fillmore, Goodhue, Houston, Mower, Olmsted, Wabasha, Winona

Corn Research and Promotion Council:

District 3, 5 & 6:  Anoka, Aitkin, Benton, Carlton, Carver, Chisago, Cook, Crow Wing, Hennepin, Isanti, Kanabec, Kandiyohi, Lake, McLeod, Meeker, Mille Lacs, Morrison, Pine, Ramsey, Renville, Sherburne, Sibley, St. Louis, Stearns, Todd, Wadena, Washington, Wright, Scott

District 7: Cottonwood, Jackson, Lincoln, Lyon, Murray, Nobles, Pipestone, Redwood, Rock

District 8: Blue Earth, Brown, Faribault, Freeborn, Le Sueur, Martin, Nicollet, Rice, Steele, Waseca, Watonwan

Soybean Research and Promotion Council:

District 5 and 6: Aitkin, Anoka, Benton, Carlton, Carver, Chisago, Crow Wing, Hennepin, Isanti, Kanabec, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Mille Lacs, Morrison, Pine, Ramsey, Renville, Scott, Sherburne, Sibley, Stearns, Todd, Wadena, Washington, Wright

District 4: Big Stone, Chippewa, Douglas, Grant, Lac Qui Parle, Ottertail, Pope, Stevens, Swift, Traverse, Wilkin, Yellow Medicine

District 7: Cottonwood, Jackson, Lincoln, Lyon, Murray, Nobles, Pipestone, Redwood, Rock

District 8: Blue Earth, Brown, Faribault, Freeborn, Le Sueur, Martin, Nicollet, Rice, Steele, Waseca, Watonwan

District 9: Dakota, Dodge, Fillmore, Goodhue, Houston, Mower, Olmsted, Wabasha, Winona

Those interested in running for the vacant positions should contact the council listed below to find out their nominating committee chairs.

Barley Research and Promotion Office:  1-800-242.6118 or 218 253-4311; Beef Research and Promotion Office:  952-854-6980; Corn Research and Promotion Office:  952-233-0333, and Soybean Research and Promotion Office: 1-888-896-9678 or 507-388-1635

Farmers who voted last year will receive ballots by mail. Those who did vote last year can request a ballot from the above commodity council offices by Feb. 7.

up arrow