Boys swimming and diving: Ponies sink Park

Gazette photo by Scott ErtleMax Larson swims the opening leg for Stillwater’s first-place 200 medley relay team during Thursday’s 102-74 Suburban East Conference boys’ swimming and diving victory at Stillwater Junior High School.

Gazette photo by Scott Ertle
Max Larson swims the opening leg for Stillwater’s first-place 200 medley relay team during Thursday’s 102-74 Suburban East Conference boys’ swimming and diving victory at Stillwater Junior High School.

Eight different athletes delivered a first-place effort on Thursday as the Stillwater boys’ swimming and diving team cruised to a 102-74 Suburban East Conference victory over Park at Stillwater Junior High School.

The Ponies occupied the top three spots in six of nine individual events and also claimed the top two spots in the 200 medley and 200 freestyle relays.

“We were able to move kids around and try some new stuff,” Ponies coach Brian Luke said.

Contributed photo by Phil EasonAnthony Shanley performs a dive for the Ponies, who finished 1-2-3 in that event.

Contributed photo by Phil Eason
Anthony Shanley performs a dive for the Ponies, who finished 1-2-3 in that event.

The Ponies, who also won the Apple Valley Invitational last week, have bounced back nicely after losing a rare conference dual meet to East Ridge on Dec. 20. It was only the team’s fifth dual meet setback since 2000 — Stillwater has compiled a 116-5 record in the past 14 seasons.

Brady Anderson led a 1-2-3 finish for the Ponies (2-1 SEC, 2-1) in the 200 freestyle with a winning time of 1:53.60 and Brennan Rosell added a victory in the 200 individual medley with a time of 2:14.20.

Lucas Magilke touched the wall first in the 50 freestyle (23.72), which along with the 100 backstroke and 100 breastroke were the only individual events Stillwater did not sweep the top three spots.

Other first-place finishers for the Ponies included: Marcus Green in the 100 butterfly (57.38), Jesse Busse in the 100 freestyle (52.75), Allen Burback in the 500 freestyle (5:25.35) and Jon Busse in the 100 backstroke (59.10).

Stillwater also dominated the diving with Liam Gibb (210.05) edging teammate Colin Eason (209.60) by less than half a point for first place and Anthony Shanley followed in third place at 176.50.

“The divers did a nice job there and other kids are coming along,” Luke said. “Jon Busse has done a nice job all year and Marcus we thought was a sprinter, but we might be looking at him as a fly.”

Max Larson, Isaac Swanlund, Rosell and Green opened the meet with a first-place finish for Stillwater in the 200 medley relay (1:51.29) and the team of Sam Payne, Anderson, Dominic Jankowski and Magilke prevailed in the 200 freestyle relay with a time of 1:36.85. Stillwater also won the 400 free relay with Tom Windett, Jon Busse, Alex Burback and Swanlund finishing in 3:35.64.

“It was fun to have a home meet and be able to kind of swim events that we were interested in having the kids swim and maybe give the 500 (freestyle) kids a break,” Luke said.

n Also on Thursday, the Stillwater JV team recorded a 90-67 victory over the Wolfpack.

n The Ponies are scheduled to compete in the 13-team Gold Division of the Maroon and Gold Invitational on Saturday at the University of Minnesota Aquatic Center.

 

Stillwater 102, Park 74

200 medley relay — 1. Stillwater (Max Larson, Isaac Swanlund, Brennan Rosell and Marcus Green) 1:51.29; 2. Stillwater (Tucker Naugle, Lucas Magilke, Dominic Jankowski and Jesse Busse) 1:53.93.

200 freestyle — 1. Brady Anderson (St) 1:53.60; 2. Tom Windett (St) 1:56.96; 3. Sam Larson (St) 2:06.68.

200 individual medley — 1. Brennan Rosell (St) 2:14.20; 2. Alex Percival (St) 2:16.64; 3. Sam Payne (St) 2:17.36.

50 freestyle — 1. Lucas Magilke (St) 23.72; 2. Brady Anderson (St) 23.97; 4. Isaac Swanlund (St) 24.93.

Diving — 1. Liam Gibb (St) 210.05; 2. Colin Eason (St) 209.60; 3. Anthony Shanley (St) 176.50.

100 butterfly — 1. Marcus Green (St) 57.38; 2. Jon Busse (St) 58.81; 3. Dominic Jankowski (St) 1:00.47.

100 freestyle — 1. Jesse Busse (St) 52.75; 2. Max Larson (St) 53.88; 3. Alex Percival (St) 54.54.

500 freestyle — 1. Allen Burback (St) 5:25.35; 2. Marcus Green (St) 5:28.18; 3. Sam Larson (St) 5:30.05.

200 freestyle relay — 1. Stillwater (Sam Payne, Brady Anderson, Dominic Jankowski and Lucas Magilke) 1:36.85; 2. Stillwater (Tanner Call, Anders Maxwell, Allen Burback and Andreas Fenner) 1:42.26.

100 backstroke — 1. Jon Busse (St) 59.10; 2. Max Larson (St) 1:00.01; 4. Isaac Swanlund (St) 1:05.13.

100 breastroke — 1. Adam Raymond (Par) 1:10.25; 2. Lucas Magilke (St) 1:12.52; 3. Max Erickson (St) 1:13.16; 4. Sam Hudachek (St) 1:22.74.

400 freestyle relay — 1. Stillwater (Tom Windett, Jon Busse, Alex Burback and Isaac Swanlund) 3:35.64; 3. Stillwater (Tucker Naugle, Alex Percival, Sam Larson and Riley Hollerbach) 3:41.91.

up arrow