Washington County Fair 4-H results

Gazette photo by Erik Sandin

Washington County 4-H members showcased their projects at the Washington County Fair Aug. 1-5.

County 4-H members selected projects from nearly 60 unique categories ranging from Aerospace to Wildlife Biology, Dairy, Dog and Sheep, and Photography and Fine  Arts.

The 4-H County Fair experience not only evaluates and displays youth projects, but also recognizes the hard work and dedication of 4-H’ers during the past year. More than 600 youths showed their projects at the County Fair, and more than 60 youths participated in the development and presentation of an original musical play, County Arts-In, and performed throughout the duration of the fair.

For more information about 4-H, or to locate a 4-H club in your area, visit the 4-H website and click on 4-H in Washington County, or contact Washington County 4-H (651) 430-6800 or mnext-washington@umn.edu

Washington County Fair 4-H champions

Mary Allessi, Stillwater, CH Performing Arts

Jolie Anderson, Stillwater, Horse Games Jr. Grand Champion

Vincent Anderson, Stillwater, CH Beef Showmanship; CH Swine Showmanship

Lydia Benson, Oak Park Heights, RC Rabbit Large Breeds; RC Rabbit Doe & Litter; RC Llama

Ryan Brookman, Stillwater, Horse Games Pole Weaving Reserve Champion

Lydia Buller, Stillwater, Horse Games Inter. Grand Champion

Avery Clifford, Stillwater, Horse Games Sr. Grand Champion; Pole Weaving Grand Champion; Jumping Fig. 8 Reserve Champion

Anne Marie Derosier, Stillwater, RC Poultry Showmanship; CH Potato; RC Self Determined

Grace Derosier, Stillwater, CH Potato

Grace Enter, Stillwater, RC Flower Gardening; CH Forest Resources

Nathan Enter, Stillwater, CH performing Arts; CH Consumer Education

Mitchell Johnson, Stillwater, CH Dog Obedience

Bridget Kaari, Stillwater, RC Pets

Elizabeth Kaari, Stillwater, CH Cat; CH Exploring Animals; RC Self Determined

Joseph Karel, Stillwater, CH 4-H Activities

Anna Krueger, Stillwater, RC Dairy Goat Showmanship; CH Water Wetlands; CH Plant & Soil Science; RC Potato

Grace McFarlane, West Lakeland, CH Global Connections

Aidan Neher, Stillwater, RC Chickens; CH Ducks

Julia Neher, Stillwater, CH Chickens; RC Ducks; CH Poultry Showmanship; RC Rabbit Small Breeds; RC Rabbit Showmanship; CH Cat; CH Dog Agility; CH Dog Agility; CH Dog Rally

Tyler Peters, Stillwater, CH Llama; CH Llama

Mitchell Regnier, Stillwater, RC Safety; CH Lawn & Landscape Design; Horse Games Key Race Reserve Champion

Cassie Regnier, Stillwater, RC Horse Related

Katrina Rydeen, Stillwater, RC Chickens; RC Foods & Nutrition

Kathryn Schulte, Stillwater, RC Crafts & Fine Arts

Ana Shaklee, Stillwater, RC Crafts & Fine Arts

Mitchell Stockman, Stillwater, CH Wildlife/Biology

Anne Sullivan, Stillwater, CH Photography

Serenna Svanoe-Werling, Stillwater, RC Photography; CH Needle Art; CH Entomology

Theodore Svanoe-Werling, Stillwater, CH Crafts & Fine Arts; CH Shop/Wood Science; CH Entomology

Sarah Symalla, Stillwater, RC Clothing You Make

Christina Thompson, Stillwater, Horse Games Barrels Grand Champion; Jumping Fig. 8 Grand Champion

Joseph Voth, Stillwater, CH Cat; RC Law & Landscape Design

Lydia Voth, Stillwater, RC Bicycle; RC Wildlife/Biology; RC Dog Agility; RC Dog Agility; CH Dog Obedience; CH Dog Rally

Sarika Wolfgram, Stillwater, CH Crafts & Fine Arts

Gabriella Zuccone, Stillwater, CH Pets

 

CH: champion; RC: reserve champion

up arrow