Girls track and field: Stillwater runs to SEC crown

By STUART GROSKREUTZ – Stillwater Gazette

WOODBURY – A dominating performance in the relays helped kick the Stillwater girls’ track and field team to the Suburban East Conference championship on Friday at East Ridge High School.

Day 2 of the conference meet was originally scheduled for Thursday, but postponed one day because of storms.

The Ponies won all four relays – including a meet record in the 4×400 – to score 177 points and outdistance runner-up Mounds View (163) and third-place Forest Lake (148) for the conference title, which was Stillwater’s first since 2006.

"It was pretty exciting for us. It’s been a while," Stillwater coach Dawn Podolske said. "I was telling the kids that if you had asked me at the start of the season if we could be conference champs I would have said no, but the seniors are really stepping up and there are some young kids that are really stepping in line and it’s been a really neat process to watch. These kids are really stepping up."

Stillwater did not have any individual champions, but took advantage of its strength in the relays. Fiona Montie, Natalie Phippen, Maria Morley and Kelcie Kempenich set a meet record while winning the 4×400 in a time of 3:57.47.

The Ponies also won the 4×100 (49.71), 4×200 (1:43.29) and 4×800 (9:33.42) relays – all with season-best times.

"Our relays are just running great," Podolske said. "Those were all personal bests and those are all really top-notch times."

Stillwater produced numerous other performances that resulted in all-conference honors, which are awarded to the top four finishers in individual events and the top three relay teams.

Karina Ikuta (17-2) and Alicia Doerr (16-10 3/4) finished second and third in the long jump while Rachel Amos placed fourth in the triple jump with a distance of 34-11 1/4. Anna Posbergh, who anchored Stillwater’s 4×100 relay that also included Lauren Olsen, Alex Crain and Bethany Adkins, cleared 10-0 to finish second in the pole vault.

The Ponies also fared well in the hurdles while featuring three of the top eight finishers in both events. Cela Peterson (46.78), Shelby Litchy (16.47) and Brooke Hunter (49.03) placed third, fourth and seventh in the 300 hurdles while Hunter (15.91), Litchy (16.47) and Rachel Amos (16.81) finished third, sixth and eighth in the 100 hurdles.

Crain, who joined Adkins, Kempenich and Phippen on the winning 4×200 relay team, also placed fourth in 26.28 and Phippen was fifth at 26.42 in the 200 meters while Maria Morley (2:20.83) and Cassie Pratt (2:21.81) finished fourth and sixth in the 800.

"I think Alex Crain is running out of her mind right now," Podolske said. "She’s just doing outstanding and the hurdlers are coming through."

Pratt, Larissa Colvin, Abby Lange and Morley contributed to Stillwater’s victory in the 4×800 relay.

"I don’t think we have any real stars, but some kids that are really stepping up," Podolske said. "We got a lot into the finals and that was huge for us. That makes a huge difference.

"I just think that I work with some of the best coaches that are around here and it’s fun for me as a coach to know the kids are having a great time. Hopefully we can continue that in our section meet."

Team standings

1. Stillwater 177; 2. Mounds View 163; 3. Forest Lake 148; 4. East Ridge 110; 5. Roseville 103; 6. White Bear Lake 100; 7. Woodbury 84; 8. Park 62; 9. Cretin-Derham Hall 37; 10. Hastings 10.

Individual results

100 – 1. Velaina Pierce (Ros) 12.62; 7. Bethany Adkins (St) 13.10; 8. Shelby Litchy (St) 13.19; 20. Lauren Olsen (St) 13.98; 32. Karina Ikuta (St) 14.33.

200 – 1. Megan Linder (C-DH) 25.41; 4. Alex Crain (St) 26.28; 5. Natalie Phippen (St) 26.42; 12. Lauren Olsen (St) 28.22; 32. Dayshia Coleman (St) 29.79.

400 – 1. Megan Linder (C-DH) 56.75; 8. Fiona Montie (St) 1:01.60; 9. Karina Ikuta (St) 1:03.03; 19. Abby Lange (St) 1:05.28; 26. Skyler Adkins (St) 1:06.33.

800 – 1. Laurisa Titterud (MV) 2:17.80; 4. Maria Morley (St) 2:20.83; 6. Cassie Pratt (St) 2:21.81; 13. Anne Boldt (St) 2:31.60; 16. Nora Gilbertson (St) 2:33.31; 22. Bria Eder-Zdechlik (St) 2:37.22.

1,600 – 1. Samantha Nielsen (Ros) 5:08.37; 10. Megan Weaver (St) 5:34.62; 19. Claire Patterson (St) 5:43.78; 23. Lauren Lampright (St) 5:50.38; 27. Bria Eder-Zdechlik (St) 5:57.08; 33. Christy Prentice (St) 6:08.93.

3,200 – 1. Bethany Kozak (WBL) 11:09.31; 6. Larissa Colvin (St) 11:40.76; 8. Abby Lange (St) 11:48.60; 20. Elise Buchman (St) 13:01.34.

100 hurdles – 1. Kai Mason (MV) 15.68; 3. Brooke Hunter (St) 15.91; 6. Shelby Litchy (St) 16.47; 8. Rachel Amos (St) 16.81; 15. Cela Peterson (St) 17.44; .

300 hurdles – 1. Jessica Dhaene (FL) 45.81; 3. Cela Peterson (St) 46.78; 4. Shelby Litchy (St) 46.84; 7. Brooke Hunter (St) 49.03; 20. Emmy Smith (St) 52.55.

4×100 relay – 1. Stillwater (Lauren Olsen, Alex Crain, Bethany Adkins and Anna Posbergh) 49.71.

4×200 relay – 1. Stillwater (Bethany Adkins, Kelcie Kempenich, Alex Crain and Natalie Phippen) 1:43.29.

4×400 relay – *1. Stillwater (Fiona Montie, Natalie Phippen, Maria Morley and Kelcie Kempenich) 3:57.47.

4×800 relay – 1. Stillwater (Cassie Pratt, Larissa Colvin, Abby Lange and Maria Morley) 9:33.42.

Long jump – 1. Ali Zimmerman (MV) 17-3 1/4; 2. Karina Ikuta (St) 17-2; 3. Alicia Doerr (St) 16-10 3/4; 7. Anna Posbergh (St) 16-9 1/2; 22. Dayshia Coleman (St) 14-9.

Triple jump – 1. Ali Zimmerman (MV) 35-7 1/2; 4. Rachel Amos (St) 34-11 1/4; 8. Annika Anderson (St) 33-5; 22. Kelsey Pederson (St) 30-11 1/2.

Shot put – 13. Dayshia Coleman (St) 33-8; 31. Paige Becker (St) 26-10 1/2; 32. Melissa Reis (St) 26-7 1/2.

Discus – 16. Madeleine Weidner (St) 95-8; 28. Alex Crain (St) 78-8; 31. Paige Becker (St) 74-6; 36. Ashley Hanson (St) 64.10.

High jump – 1. Ali Zimmerman (MV) 5-2; 10. Allie Giebel (St) 4-8; 20. Skyler Adkins (St) 4-8; 20. Alicia Doerr (St) 4-8; 24. Maddie Steffl (St) 4-6.

Pole vault – 1. Paige Clements (MV) 11-0; 2. Anna Posbergh (St) 10-0; 9. Alex Holmberg (St) 9-0; 12. Hanna Gjermo (St) 8-6; 23. Rachel Amos (St) 7-6.

* Meet record

up arrow