Boys track and field: Stillwater lands in seventh

By STUART GROSKREUTZ – Stillwater Gazette

OAK PARK HEIGHTS – Stillwater did not have the depth to keep pace with the top teams at Friday’s Class AAA boys’ True Team state track and field meet at Pony Stadium.

The Ponies scored 598.5 points to place seventh in the nine-team field, marking just the fourth time in Stillwater’s 21 trips to state it finished outside the top five.

Minnetonka held off Wayzata 889.5-811.5 to capture the state title while Rosemount was third at 716. Andover followed in fourth at 645 while White Bear Lake (638) and Mounds View (621.5) also slipped in front of the Ponies in the fifth and sixth spots.

"We only had a handful of career bests, so that makes life a little tough when you’re not performing at the highest level that you can. We dug ourselves in a hole early and were unable to climb out of it. The first three events were not good for us and you can’t play catch-up in a meet like this.

"We’re seventh in the state and that’s where we are. We haven’t beaten Mound View all year, we haven’t beaten White Bear Lake or Andover – there wasn’t anybody that beat us that hasn’t beaten us. The best teams were here and ready to go, so it’s probably pretty accurate with how things are. It’s not for lack of trying, they were aggressive, but at the end of the day the score didn’t end the way they wanted it to."

Stillwater’s lone first-place finish came from Eric Colvin in the 3,200 meter with a time of 9:29.57. Wayde Hall led most of the race before fading down the stretch to finish third in 9:39.46 and eighth-grader Eli Krahn added an 11th-place showing in a time of 9:53.75 to bolster the team’s top-scoring event.

Tom Linner placed third in the 800- (1:59.14) and 1,600-meter (4:20.84) races for the Ponies.

"Eric looked good and ran well, but it wasn’t exceptional," Christensen said. "He ran that on April 5."

The Ponies received second-place performances from Nate Bird in the discus (156-6) and the 4×200 relay team of Makao Day, Jordan Phelps, Zack Smith and Nate Ricci, who finished in 1:30.94.

"Some people had exceptional days," Christensen said. "The 4×200 was fantastic and I thought our hurdlers were better – Geoff Berg and Kevin Meads ran well. Krahn in the two mile ran great and (Alex) Burbach had a personal best in the shot."

Connor O’Neill finished sixth in the pole vault (13-0) and added an eighth-place showing in the triple jump (42-6 3/4.

Team standings

1. Minnetonka 889.5; 2. Wayzata 811.5; 3. Rosemount 716; 4. Andover 645; 5. White Bear Lake 638; 6. Mounds View 621.5; 7. Stillwater 598.5; 8. Rochester Mayo 558; 9. Buffalo 529.

Individual results

100 – 1. Jeffrey Borchardt (Way) 11.31; 18. Erroll Williams (St) 12.19; 25. Jackson Thiets (St) 12.61; 26. Thomond O’Brien (St) 12.87.

200 – 1. Tyler Olson (Bu) 22.35; 8. Nate Ricci (St) 22.92; 24. Zack Smith (St) 24.05; 25. Mitchell Schertz (St) 24.05.

400 – 1. Eric Gebeke (WBL) 48.34; 7. Makao Day (St) 50.57; 15. Mitchell Schertz (St) 52.50; 23. Larry Lorbiecki (St) 53.43.

800 – 1. Eric Gebeke (WBL) 1:56.96; 3. Tom Linner (St) 1:59.14; 9. Sean Bjork (St) 2:00.16; 14. Josh Choe (St) 2:02.65.

1,600 – 1. Riley Macon (RM) 4:18.30; 3. Tom Linner (St) 4:20.84; 13. Sean Bjork (St) 4:27.94; 18. Eric Corcoran (St) 4:36.95.

3,200 – 1. Eric Colvin (St) 9:29.57; 3. Wayde Hall (St) 9:39.46; 11. Eli Krahn (St) 9:53.75.

110 hurdles – 1. DeShawn Crutch (An) 15.11; 12. Geoff Berg (St) 16.26; 17. Kevin Meads (St) 16.71; 25. Connor O’Neill (St) 17.59.

300 hurdles – 1. Angus Stoudt (Min) 39.17; 12. Kevin Meads (St) 41.55; 23. Geoff Berg (St) 43.21; 24. Alex Klein (St) 43.36.

4×100 relay – 1. Minnetonka, 43.65; 8. Stillwater (Erroll Williams, Jordan Phelps, Michael Liddell and Zack Smith) 45.98.

4×200 relay – 1. Wayzata, 1:30.69; 2. Stillwater (Makao Day, Jordan Phelps, Zack Smith and Nate Ricci) 1:30.94.

4×400 relay – 1. Wayzata, 3:24.30; 7. Stillwater (Makao Day, Mitchell Schertz, Larry Lorbiecki and Tom Linner) 3:30.74.

4×800 relay – 1. Wayzata, 8:13.10; 5. Stillwater (Josh Choe, Evan Johnson, Zach Bigouette and Ethan Anderson) 8:19.81.

Long jump – 1. DeAndre Singleton (Min) 22-4; 10. Nate Ricci (St) 21- 1/4; 15. Jordan Phelps (St) 20-7 1/2; 21. Zack Smith (St) 19-11.

Triple jump – 1. Brandon Strickland (Way) 45-5 3/4; 8. Connor O’Neill (St) 42-6 3/4; 24. Nicholas Wanovich (St) 39-8 1/4; 26. Michael Liddell (St) 39-2 1/2.

Shot put – 1. Thomas Anderson (An) 54-5 1/2; 8. Alex Burbach (St) 47-1 1/4; 18. Aaron Tipke (St) 43-2; 25. Austin Conery (St) 39-1 1/2.

Discus – 1. Thomas Anderson (An) 178-11; 2. Nate Bird (St) 156-6; 12. David Peterson (St) 128-4; 23. Kyle Kazmierczak (St) 116-4.

High jump – 1. Chris Johnston (MV) 6-6; 12. Josh Johnson (St) 5-10; 17. Mark Portz (St) 5-10; 24. Matt Ogren (St) 5-6.

Pole vault – 1. Jagger Gran (MV) 15-0; 6. Connor O’Neill (St) 13-0; 14. Sean Tompkins (St) 12-0; 24. Tony Giebel (St) 10-6.

up arrow